Historie

Historie rulety sahá až do 18. století a patří k nejpopulárnějším a nejvyhledávanějším hazardním hrám současnosti. V posledních letech je čím dál populárnější především díky velkému množství online casin. Ruletu si tak můžete zahrát z pohodlí domova v kteroukoliv denní i noční dobu.

Samotné pojmenování „ruleta“ je z francouzského jazyka. Francouzské slovo roulette by se dalo přeložit jako „malé kolo”.

Legendy hovoří, že princip rulety byl vynalezen jako pekelný stroj perpetum mobile. Již kolem roku 1650-55 francouzský světoznámý vědc B. Pascal, který se proslavil matematickými výroky v oboru pravděpodobnosti. První hráči byli mniši v klášteře, kteří hraním pro radost zaháněli nudu. Posléze se rozšířila po Francii a dostala se do prvních zájezdních hostinců a veřejných heren v samotné Paříži. Královské město a její obyvatelé považovali ruletu za poutavou a inteligentní hru.

Matematik Blaise Pascal se proslavil především teorií pravděpodobnosti. Blaise se narodil v roce 1623 v Clermontu ve Francii. Když mu bylo pouhých 16 let přišel s teorií pro projektování čísla, která zapůsobila na všechny významné matematiky tehdejší Paříže. Blaise nebyl jen matematik, ale současně také vynálezce.

V historii se proslavil jako zakladatel teorie pravděpodobnosti. Pascal vyvinul tuto teorii a zároveň řešil problématiku s francouzským matematikem jménem Chevalier de Mere. Scénář byl, že dva hráči museli ukončit hru dříve, než byla dokončena, i když jeden hráč byl jasně před ním.

Problém byl v úplné rozdělení podílů posuzování statistiky každého hráče, který nakonec vítězství ve hře. Pascal vymyslel vzorec pro výpočet pravděpodobnosti, že každý hráč by vyhrál kdyby se hra hrála do jejího úplného uzavření. Teorie pravděpodobnosti se dnes používá ve všech aspektech života.

Blaise Pascal se pokoušel sestrojit perpetuum mobile. Jeho experimenty, ale nevedly k sestrojení perpetuum mobile, ale k sestrojení kola rulety. I když se kulička nemůže točit donekonečna vděčí za své stvoření Pascalovi.

Vývoj v hraní rulety

Dalším milníkem bylo založení prvního kasina roku 1842 bratry Blancovými v Monte Carlu. Podle legend se měli upsat ďáblu výměnou za bohatství získané z hraní rulety.

Každopádně se ruleta stala královnou hazardních her a patří neoddělitelně do každého kasina.