Ruleta a náhodnost: Počátky teorie pravděpodobnosti

Zahrnout matematiku do světa hazardu se může zdát samozřejmé, ale představa o možnosti numerického vyčíslení šance je relativně nový koncept. Historicky bylo takové počítání považováno za něco, co je mimo lidskou schopnost a patří bohům. Nejsou proto překvapující výzvy k vědeckému přístupu k náhodě až z první poloviny 17. století, doby renesance.

Italští hráči v té době měli mnoho nezodpovězených otázek o hře v kostky. Tyto otázky předložili řadě vědců, včetně Galilea Galileiho. Galilei se těmito otázkami začal zabývat a přestože neodpověděl na všechny otázky, jeho spis „Considerazione sopra il giuco dei dadi“, který se zabývá hrou v kostky, může být považován za průlom v matematice náhodnosti.

Ve Francii, několik let později, se objevil podobný scénář. Chevalier de Méré, šlechtic a vášnivý hráč hazardních her, položil svému příteli Blaise Pascalovi podobné otázky jako Galileovi jeho italští předchůdci. Pascal, jehož zájmy sahaly od matematiky a fyziky po psaní, teologii a filozofii, dokázal odpovědět na de Méréovy otázky a zároveň vytvořit novou oblast matematiky – teorii pravděpodobnosti.

Nicméně, i přes jeho úspěchy, Pascal plně neakceptoval všechny důsledky své vlastní teorie. Jeho duševní konflikt vyvrcholil nehodou, po níž se Pascal plně obrátil k náboženství a filozofii.

Rychlost rozvoje teorie pravděpodobnosti by byla značně zpomalená, nebýt dalšího francouzského matematika, Pierre de Fermata. Fermat, ačkoli byl právníkem, také přispěl k matematice, zejména skrze jeho korespondenci s Pascalem v létě a na podzim 1654. Tato korespondence zahrnovala mimo jiné i diskusi o de Méréových otázkách a pomohla urychlit Pascalovu práci. Fermat sám dospěl k týmž závěrům jako Pascal, ale nikdy je nepublikoval.

Díky spolupráci mezi Pascalem a Fermatem se podařilo najít správné řešení legendárního problému rozdělení sázek, což vedlo k dalšímu rozvoji teorie pravděpodobnosti. Ta se následně stala základem pro moderní pochopení a aplikace matematiky v hazardních hrách, jako je ruleta.